Michelle Obama salgın sırasında yaşadığı depresyonu anlattı

Leila

Global Mod
Global Mod
Michelle obama, 57, People dergisine 2020 Corona yılı hakkında konuştu ve karışık bir sonuca vardı. Pandemi sırasında yaşadığı “temelde yatan depresyon” hakkında ayrıntılı olarak konuşuyor. Amerika Birleşik Devletleri'nin eski First Lady'si şöyle diyor: “Neler yaşadığımı kendime itiraf etmek zorunda kaldım, çünkü çoğu zaman kendimizin bu kısmını örtbas etmemiz gerektiğini, her zaman her şeyin üstünde olduğumuzu ve öyle göründüğümüzü hissediyoruz.” sanki yüzeyin altında mücadele etmiyormuşuz gibi.”

Obama: “Böyle bir dönemde depresyon anlaşılabilir”

Eski Başkan Barack Obama'nın 59 yaşındaki eşi, geçtiğimiz yıl çok fazla şeye katlanmak zorunda kaldığını söylüyor. “Böyle bir zamanda depresyon anlaşılabilir” ancak bu sadece “karantinaya hapsolmak” ile ilgili değil. Aile içinde birbirine yakın yaşamak elbette zorlayıcıydı: Aslında uzakta eğitim gören kızları Malia (22) ve Sasha (19), derslere oradan çevrimiçi olarak katılabilmeleri için üniversitelerden evlerine gönderildi.

Yani pandemi beklenmedik bir aile birleşimine neden oldu. Ancak Obama'nın asıl stresli bulduğu şey ülkedeki siyasi olaylardı. “Siyah erkeklerin polis tarafından öldürülmesi devam ediyordu. George Floyd'un bu sekiz dakikayı yaşadığı bu Haberyu yeni gördüm. Öncelikle ele alınması gereken çok şey var.” Ve ardından Donald Trump. Her ne kadar oylanmış olsa da hâlâ orada ve geri dönüşüne hazırlanıyor: “Bir süreliğine ara veriyoruz ama hâlâ yapacak çok şey var.”

Obama: “Barack'ın sinirlerimi bozacak vakti yoktu.”

Ancak Obama'lar Corona yılını nasıl kullanacaklarını da biliyorlardı. Kızları karantina sırasında yemek yapmayı keşfederken o, örgü örmeye çok zaman ayırdı ve artık bu işin bağımlısı oldu. “Bir atkı ördükten sonra bir de battaniye var. Battaniyeyi ördükten sonra sıra şapkaya, çoraplara geliyor…” Yaşı ilerledikçe uzun, çok yoğun spor programını artık sürdüremediğini fark etti. “Ben de yüzmenin daha kolay, iyi kardiyo aktivitelerinden biri olduğunu düşündüm.”

Artık koronavirüs aşısını yaptıran ve herkesi bir an önce aşı olmaya teşvik eden Obama, artık “tünelin sonundaki ışığı” yeniden görüyor ve depresyonuna rahat bir tavırla bakıyor: “Bu akıl sağlığı. İnişleri ve çıkışları var.” Ve ardından Obama, kendi çocuklarınızın kesinlikle seveceği türden bir bilgelik sunuyor: “Kızlarıma, beni atlatacak şeylerden birinin yeterince yaşlı olmam olduğunu söyledim.” Her şeyin yeniden düzeleceğini bilmek.”

Ve son olarak, Obama, evliliklerinin salgından zarar görmediğini söylüyor: “Barack'ın sinirlerimi bozacak vakti olmadı çünkü kitabı üzerinde çalışmak zorundaydı.” Aksi takdirde, daha sakin zamanlar geçirmeyi sabırsızlıkla bekliyor emeklilik gibi bir şey: “Barack o zaman çok fazla golf oynayacak ve ben de yapacak başka bir şeyi olmadığı için çok fazla golf oynadığı için onunla dalga geçebilirim.”