Billur Kalkavan’ın vefatı ünlü isimleri yasa boğdu

Leila

Global Mod
Global Mod
bir müddetdir akciğer kanseriyle çaba eden Billur Kalkavan (60) tedavi gördüğü Koç Üniversitesi Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Kalkavan’ın vefatı sanat dünyasını yasa boğdu.

Kemoterapi gördüğü sırada bedeninde mantar üreyen ve bağışıklık sistemi zayıflayan Billur Kalkavan, iki gün evvel ağır bakıma alındı. Kalkavan dün sabaha karşı ise hayatını yitirdi. Oyuncunun vefatının akabinde ünlü isimler toplumsal medyadan hislerini paylaştı.

Tuba Büyüküstün: “Eğer Billur Kalkavan’ı hiç tanımadıysanız… Yalnızca yanında olmak bile eğitirdi insanı. örneğin ne görürdünüz onda biliyor musunuz; elinde olmayanlar için şikayet etmek yerine olanlar için şükretmeyi. Kimsenin gerisinden konuşmamayı, saygısızlık yapmadan açık kelamlı, dürüst olmayı. Sevdiklerinle olduğun anı yaşamayı. Olduğun halinde saklanmadan gerçek olabilmeyi. Meraklı olmayı, hayatın detaylarıne aç olmayı ve o ayrıntıları diğerleriyle paylaşabilmeyi. Yanılgı yaptığını kabul etmenin büyük bir özgürlük olduğunu. Zenginliğin parayla alakalı olmadığını, hayvanlarla da satlerce sohbet edilip hal hatır sorulabileceğini. Sevgi ve muhabbetin bu ömrün çarkı olduğunu ve aklıma gelmeyen bir sürü şey daha.”

Ayşegül Aldinç: “Bir ihtimaldi iyileşmen. Sen her ne kadar bu hastalık karşısında dik dursan da gönderilerinden aşikardı gitgide irtifa kaybediyor oluşun. Lakin ümit işte. Biz seni sevenler daima umduk. söylemiş olduğin ve inandığın üzere yenebileceğine epeyce inandık. Senin üzere ömründe fazlaca taraflı olup, kendini daima geliştiren çalışkan bir ruhun günbegün azalıyor olması epey acıydı. Tutunmaya çalıştın lakin kayıp gittin kendi ellerinden. Neydi hayatının teessürü bilinmez. Çok üzgünüm fazlaca. Hoşlar hoşu, dik duruşlu, iradeli, kelamını sakınmayan canım bayan, gittiğin yerde keyifli ol. Ruhun sevinçle dolsun. Yerin cennet, Allah’ın rahmeti üzerine olsun. Ailene, hayat arkadaşın canın Buğra Bahadırlı’ya sabırlar diliyorum. Bugün epey kayıplı, kara bir gün. Bartın’da göçük altında kalarak hayatını kaybeden canların da ruhları şifa bulsun. Yaralı kardeşlerimiz tez güzelleşsin. Geride kalanlara Allah sabır ihsan eylesin. Ve tüm kalplerimizle yakardığımız üzere, bu son olsun!”

“ÖZÜR DİLERİM BİLLUR”

Doğa Rutkay:
“Kişiliğinden hiç vazgeçmeyen, olduğu üzere kalabilmenin en önde gidenlerindendi Billur. Ona bakılırsa, buna nazaran, şuna göre hal değiştirdiğini hiç bilmem. Dobra dobra dolaşan, kedisi köpeğiyle ömrünü zenginleştiren sağlam bir Cumhuriyet hanımıydı. Sevinçli, sivri lisanıyla çabucak fikrindekini masaya döken bir bayandı. Kendinden hiç şaşmadı! Pusulası daima sevgiden, mertlikten yanaydı. Uygun bayandı Billur, epey âlâ insandı. Çocukları getiremeden sana çekip gittin, özür dilerim Billur.”

Uğurkan Erez: “Canım arkadaşım ışıklarda uyu. Çok üzgünüm Billur’um hayli. Konuşmuştuk, bak ben atlattım sen de atlatacaksın demiştim ancak olmadı ya arkadaşım olmadı.”

Berna Laçin: “Ah Billur’um ah… Dobra, dürüst, mert , ahlaklı, gözü pek, sevgi dolu, ne hoş bir ruhsun sen. Devranı daim olsun arkadaşım.”

Gonca Vuslateri: “Billur’um, ah güzelim. Son ana kadar ne hoş durdun, ne hoş aktın. Değerli bir zamanımdı o günler ve sen herkese yetiştiğin üzere bu biçimde da benim yanımdaydın. kuvvetli cümlelerini, ablalığını, hoşluğunu o dayanılmaz hayvanseverliğini asla unutmayacağım. Canım benim, ışık bayan. Gökyüzü senindir artık meleğim. Sürekli kalbimizdesin.”

Cenk Eren: “Çok eski epeyce sevdiğim dostumu kaybettim bütün acılar üst üste geldi dün geceden beri, yerin cennet olsun Billur.”

Emre Karayel: “Canım arkadaşım, mert, yardım ve hayvansever âlâ kalpli yürekli bir bayandı. epey üzgünüm. Allah gani gani rahmet eylesin.”

Tan Taşçı: “kuvvetli ve bahadır bayanlar bu ülkenin aydınlık yüzüdür. Yolun ışıklı olsun.”

Orhan Aydın:” Canım Billur Kalkavan.. toprağın çiçekler koksun…”

“AH BE BİLLUR’UM…”

Işıl Yücesoy:
“Ah be Billur’um… Ne diyeyim ki! Acı üstüne acı. Başımız sağ olsun.”

Melek Baykal: “Nurlarda uyu hoş bayan. Seni hiç unutmayacağız”

Fatih Ürek: “Ah be! Billurcuğum. Gitmek sana yakışmadı bu biçimde acılı bir günde senin de gitmen epey üzücü daima ışıklarda ol.”

Ajda Pekkan: “Çok üzgünüm… Sevgili Billur, ebedi ömründe huzur ortasında uyu.”