Savcı, Emre Kınay’a ceza verilmemesini istedi

Leila

Global Mod
Global Mod
Beyoğlu Cihangir’de bir yerde arkadaşıyla yemek yerken kendisini görüntüleyen muhabire hakaret ettiği savıyla 2 yıl 4 aya kadar mahpus cezasıyla yargılanan oyuncu Emre Kınay hakkında mütalaasını açıklayan savcı, Kınay için haksız tahrik kararlarının uygulanmasını yahut ceza verilmemesini talep etti.

Cihangir’de bir yerde arkadaşlarıyla akşam yemeği yiyen oyuncu Emre Kınay, çıkışta kendisini görüntüleyen muhabir Mustafa Ağdağ ile tartıştı. Oyuncunun, muhabire “Geri zekalı” dediği tez edildi. Emre Kınay ve Mustafa Ağdağ karşılıklı olarak birbirleri hakkında cürüm duyurusunda bulundu. Savcılık Kınay’ın muhabir hakkında yapmış olduğu şikayete takipsizlik sonucu verdi. Muhabir Mustafa Ağdağ’ın Emre Kınay ve birebir restoranda bulunan tabip Baha Toygar hakkında yaptığı şikayet kararında ikili hakkında 2’şer yıl 4’er aya kadar hakaret hatasından iddianame düzenlendi.

TEZLERİ REDDETTİ

Sanık Baha Toygar savunmasında, “Olay tarihinde Emre Kınay’la tanışmıyorduk, yerde olduğundan bile haberim yoktu. Basın mensuplarının yer haricinde beklediğini görmüştüm. Yer içerisinde bir hanımın yere düşmesi üzerine basın mensupları hareketlenip çekim yapmaya başladı. Akabinde arkadaşlarıma ‘buradan ayrılalım’ dedim ve çıktık. İmgelerde anlaşılacağa üzere sakin bir biçimde ayrılmışım. Tez edildiği üzere hakaret içeren kelamlar söylemedim” ifadesiini kullandı.

“HAKARET İÇERİKLİ KELAMLAR SÖYLEDİĞİNİ DUYMADIM”

Duruşmada şahit olarak dinlenen Dilara Sezgin arkadaşı olan Emre Kınay ile yerde oturduğunu söyleyerek şunları dedi:

“Lavaboya gitmiştim, dönüşte dezenfektan almak için atılım yaptığım sırada kayarak yere düştüm. O esnada eteğim açılarak mahrem yerlerim göründü. Bana yakın olan Emre Kınay da insani olarak yardım gayeli beni yerden kaldırmak istedi. Yer haricinde olan basın mensupları da o sırada bizi çekmeye başladı. Emre Kınay, ‘ayıptır yapmayın, arkadaşlar bu benim avukat arkadaşım, ne sorunuz var ise cevaplayayım’ dedi. Basın mensupları da Emre’ye pandemi kurallarına riayet etmemişçesine sorular sormaya başladı. Benim ayağıma buz koymuşlardı Emre Kınay’ın hakaret içerikli kelamlar dediğini duymadım. Öbür sanık Baha Bey’i ise görmedim bizim masamızda değildi.”

“OLAY ANINDA KIŞKIRTILDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Öbür şahit olan kameraman Nihat Fındıklı ise haber için yer haricinde Emre Kınay’ı beklediklerini belirterek, “Mekan içerisinde bir bayan düştü, Emre Beyefendi de onu kaldırmaya çalıştı. Ben de o anları çekmeye başladım. Emre Beyefendi çabucak sonrasında yanımıza geldi. Mustafa, Emre Kınay’a sorularını sertleştirdi, Emre Beyefendi de karşılık verdi, ortalarında tartışma yaşandı. Emre Kınay’ın hakaret içerikli bir kelamını duymadım ancak yüksek sesle konuştuğunu duydum. Kınay’ın olay anında kışkırtıldığını düşünüyorum. Öteki sanık Baha Toygar’ı ise bana müdahale eden şahsa benzetemedim, o kişi daha kısaydı ve kendini direktör olarak tanıtmıştı” diye konuştu.

HAKSIZ TAHRİK

Savcı duruşmada mütalaasını deklare etti. Mütalaada, sanık Emre Kınay’ın Mustafa Ağdağ’a “Geri zekalı mısınız?” öbür sanık Baha Toygar’ın ise müşteki Akdağ’a yönelik hakaret içerikli telaffuzlarının, onur, erdem ve haysiyeti rencide eden telaffuzlar olarak değerlendirildiği, bunların da hakaret kabahatini oluşturduğu aktarıldı.

Mütalaada, sanık Emre Kınay ve Baha Toygar’ın ‘hakaret’ kabahatinden cezalandırılması talep edildi. Savcı, sanık Emre Kınay ile Mustafa Ağdağ içinde olayın meydana geliş biçimi değerlendirildiğinde Emre Kınay tarafından haksız tahrik kararlarının uygulanmasını yahut ceza verilmemesini talep etti.

DURUŞMA ERTELENDİ

Taraf avukatları mütalaaya karşı savunma yapmak için mühlet istedi. Mahkeme, taraf avukatlarının müddet talebini kabul ederek duruşmayı erteledi.