“Oh, ne, o şansölye miydi?” Yeşil politikacı internette alay konusu oldu

Leila

Global Mod
Global Mod
Ev
Haberler
“Oh, ne, o şansölye miydi?” Yeşil politikacı internette alay konusu oldu

Yeşil Milletvekili Emilia Fester, bir tarih sınavında bilgi boşluklarını gösterdi. Muhafazakarlar buna kızıyor – diğer politikacılar da yanlış cevaplar verdi.

Federica Matteoni

Emilia Fester (Yeşiller), Almanya Federal Meclisi'nin en genç üyesidir.

Emilia Fester (Yeşiller), Almanya Federal Meclisi’nin en genç üyesidir.Gelecek Görüntü / imago

Halkımızın temsilcileri Alman tarihini ne kadar iyi biliyor? ZDF formatındaki özel bir bölüm için “Mr. “Terra X”ten tanınan Knowledge2Go” gazetecisi Mirko Drotschmann, Federal Meclis’in bazı üyelerine tarihi sorular sordu ve sadece doğru yanıtlar almakla kalmadı.

Çarşamba gününden beri YouTube’da yayınlanan bölümde Yeşiller Partisi üyesi Emilia Fester ile röportaj yapılıyor. 25 yaşındaki, 1871’de ilk Almanya Şansölyesi olarak atanan kişinin kim olduğu sorulduğunda emin olamıyor ve “Bilmiyorum, herhangi bir isim bilmiyorum” diye itiraf ediyor. Ancak Drotschmann, ismin “B” ile başlaması da dahil olmak üzere bazı ipuçları verdikten sonra, politikacı şunu hatırlıyor: “Bismarck! Ah, gerçekten mi?” diyor Fester utanarak, “o şansölye miydi? Komik tamam.”

Fester’ın bilgi boşlukları, ertesi gün sosyal medyada ve diğer partilerin politikacıları arasında alay konusu oldu. Özellikle #Bismarck Hashtag’leri altında, Cuma günü Twitter’da siyasetçinin cehaletiyle ilgili çok sayıda öfkeli yorum vardı.

Bundestag’ın CDU üyesi, “Emilia Fester, bilgide büyük boşluklar olduğunu ortaya koyuyor, ancak dünyayı diğer herkese düzenli olarak anlatmak istiyor” dedi. Twitter’da Christoph Ploss.

CSU siyasetçisi Florian Hahn, “Alman Federal Meclisi’nin bir üyesi olarak, Alman tarihi hakkında en temel bilgilere sahip olmamak bile utanç verici” dedi.

Pek çok eleştirmenin bahsetmediği şey: Fester, herhangi bir yanıt vermeyen veya yanlış yanıtlar veren tek milletvekili değildi. 30 Ocak 1933’te ne olduğu sorulduğunda Philipp Amthor (CDU), Reich yangını ile Hitler’in iktidarı ele geçirdiği günü karıştırdı. AfD Milletvekili Götz Frömming, kadınların ilk kez ne zaman oy kullanmasına izin verildiğini bilmiyordu: “Ah, şimdi kadın meselesinde bana sahipsiniz” dedi. Franziska Hoppermann (CDU), Federal Cumhuriyet’in ne zaman kurulduğu sorusuna hemen cevap veremedi (“şimdi utandım, lütfen bana kısaca yardım edin”) ve Dietmar Bartsch (Die Linke) Federal Cumhuriyet kurulduğunda bir yıl izinliydi. kuruldu.

Bu nedenle, diğer politikacılar da Alman tarihiyle ilgili bazı sorularda belirsizlik gösterse de, özellikle CDU ve AfD’den muhafazakarlar öfkeli. Twitter’da özellikle genç Yeşiller hakkında.

Birçoğu, sırayla, bu öfke dalgasından rahatsız. Gazeteci Stephan Anpalagan, “Çoğu Alman’ın büyükbabalarının 1940’larda neyin peşinde olduğunu bilmediğini düşünürsek, Bismarck’ın kim olduğunu bilmeyen Emilia Fester’a karşı çok fazla kötülük görüyorum” diyor.

Almanların büyük çoğunluğunun 1940’larda dedelerinin neler çevirdiğini bilmediğini düşünürsek, Bismarck’ın kim olduğunu bilmeyen Emilia Fester’a karşı büyük bir kin görüyorum.

— Stephan Anpalagan (@stephanpalagan) 18 Mayıs 2023
bilgi kutusu resmi