Kiss'ten Paul Stanley: “Vaxx karşıtları beni kızdırıyor”

Leila

Global Mod
Global Mod
Berlin–Paul Stanley, son dönemlerini yaşayan Amerikalı hard rock mask grubu Kiss'in kurucu üyesi, gitaristi ve şarkıcısıdır. Makyajından dolayı Kiss'teki sahne adı olan 69 yaşındaki “Starchild”, emeklilikte sıkılmamak için ikinci bir grup satın aldı. 2015 yılında kurduğu Soul Station projesi için 17 kadar müzisyeni etrafına topladı; yeni bir albüm çıktı. Zoom röportajı sırasında Stanley, kısa kollu siyah tişörtüyle aile portreleriyle süslenmiş bir şömine rafının önünde oturuyor ve ruhunun kökenleri, Kiss'in yaklaşan sonu, yetenekli oğlu ve Almanya'nın karanlık tarafı hakkında coşkuyla konuşuyor.

Berlin gazetesi: Bay Stanley, nasılsınız?

Paul Stanley: Ben iyiyim. Evdeyim, ailem güvende. Kovid Los Angeles'ta tam bir kabus ama aşırı tedbirliyiz. Az önce ikinci Biontech aşı dozumu aldım; hiçbir yan etki yaşamadım. Kendimi çok şanslı bir insan olarak görüyorum.

Corona inkarcılarına karşı hoşnutsuzluğunuz konusunda çok açıksınız.

İnsanları öldüren bir şeye nasıl inanmazsın? Bir şaka yüzünden ölürsün – elbette! Herkesin kendi fikri olabilir ancak bu gerçeklere dayanmalıdır. İnsanlar etraflarındakilere karşı düşünceli davranmak konusunda isteksiz olduklarında tehlikeli bir durumdayız. Dayanışmayı çok ciddiye alıyorum.

Bu seni kızdırıyor mu?

Temizlemek! Ve özellikle aşı karşıtları: Şimdi bu insanlar aşıyı kurtarıp sürü bağışıklığını beklemek istediklerini söylüyorlar, o zaman başlarına bir şey gelmez. Ah, tamam, yani herkes aşı olmalı ki bundan faydalanabilsin? Üzgünüm ama bu alt çekmece.

En çok hangi buluşmayı sabırsızlıkla bekliyorsunuz?

Babam hakkında. 100 yaşına geldiğinde yanında olamadım. Ama artık aşısını da yaptırdığı için kendisini tekrar ziyaret edebilirim. Ve en güzeli de şu: Neredeyse 101 yaşında olan babam hâlâ her zamanki kadar zeki. Yaşlanmak onun amacı değildi. Onun için mesele genlerdir. Umarım onun örneğini takip ederim. Çünkü gerçekten 101 yaşına kadar yaşamak isterdim.

Ayrıca bunun için çok şey yapıyorsunuz: Uzun bisiklet sürüşlerinizi Instagram'da rapor ediyorsunuz.

Her ne kadar insanlar öyle olduğunu varsaysa da bu henüz bir takıntı değil. Bana göre Kaliforniya'nın kilometrelerce uzanan kırsal kesimlerini kat etmek çılgınca değil. Her gün yemek yiyor ve uyuyorsunuz. Bu yüzden egzersizlerinizi de yapmalısınız. Her gün değilse de haftada en az üç kez.

Çocuklarınız Kiss logolu maskeler taksın. Hayranlar mı?

Evet, babası onun için en havalı şey.

Ergen olduklarında bu durum değişebilir.

Belki. Ama oğlum Evan zaten 24 yaşında. Yani dört çocuğumdan biriyle bu aşamadan zaten geçtim. Tanrıya şükür Evan ve ben her zaman çok yakındık. Her gün konuşuyoruz. Babasını hiçbir zaman utanç verici bulmadı. Ama bakalım diğer çocuklarımla işler nasıl gidecek.

Evan müzisyenlik mesleğinde seni takip ediyor, değil mi?

Evet, o gerçekten iyi bir gitarist, harika bir şarkıcı ve harika müzikler yazıyor. Bu onun tutkusu. Ama o ben olmaya çalışmıyor. O Junior Paul değil. Buna saygım var. Çocuklarım şımartılmıyor ve Evan da herhangi bir özel muamele görmeyi beklemiyor. Eğitimine başlayana kadar bir teslimat hizmetinde çalıştı ve restoran yemekleri dağıttı. Yapmak istediği şey için çok çalışıyor. O harika.

Ayrıca yeni grubunuz Soul Station ile de büyük bir tutku gösteriyorsunuz. Yumuşak, kadınsı tarafınızla uyum içinde görünüyorlar.

Erkeksi olmanın kaslarınızı sürekli esnetmek anlamına geldiğine inanmıyorum. Testosterona sahip olmak her zaman kaba ve sert olmak anlamına gelmez. Ne olursa olsun duygularımdan korkmuyorum. Soul Station'da daha yumuşak sesimle çok şarkı söylüyorum. Ancak kırılganlık göstererek çok fazla güç gösterdiğimi görüyorum. Günün sonunda, eski Motown şarkılarında her zaman sevdiğim şey buydu: Smokey Robinson'un ilişkiler, hissettiği acı ve birine ihtiyaç duyma hakkında şarkı söylemesi. Ama bu onu zayıf göstermiyor, sadece daha güçlü kılıyor.

Pek çok kişi başlangıçta Kiss solistinin artık bir soul grubuna sahip olmasının bir şaka olduğunu düşündü.

Belki bazılarını şaşırttı ama beni şaşırtmadı. Ve en yakınımdaki insanlar da öyle. Bunlar evdeyken söylediğim şarkılar ve 30 yılı aşkın süredir de öyleyim. Bunu sadece sahnede yapmadım. Bazı insanlar bana şunu tavsiye ediyor: “Schuster, silahlarına sadık kal.” Diğerleri için durum nasıldır bilmiyorum: Ama otoyolda ya da Alman otobanında olmamın bir önemi yok – ara sıra hızlanmak ve şerit değiştirmek istiyorum. Daha sonra .

Fotoğraf: “imago”

Kişiye

Paul Stanley, 1952'de New York'ta Stanley Bert Eisen'de doğdu. Annesi 1923'te Berlin'de doğdu, babası Polonya'dan geliyor. 1933'te büyükannesi ve büyükbabası ve annesi sahip oldukları her şeyi geride bırakarak Berlin'den Amsterdam'a ve daha sonra New York'a kaçtılar.

Stanley, Müzik ve Sanat Lisesi'ne gitti ve taksi şoförü olarak gitar derslerinden para kazandı. 70'lerin başında, daha sonra kendisine Gene Simmons adını verecek olan Eugene Klein ile birlikte Wicked Lester rock grubunu kurdu. Ancak göz alıcı bir rock'n'roll grubu konsepti işe yaramadı, bu yüzden kısa süre sonra teatrallik ile rock'ı birleştirecek bir grup için işbirlikçileri aramaya başladılar. Kiss grubu, davulcu Peter Criss ve baş gitarist Ace Frehley ile kuruldu ve ilk albümlerini 1974'te yayınladı. Dünya çapında satılan 100 milyondan fazla albümle grup, en başarılı rock gruplarından biridir.

2014 yılında Stanley, Kiss'in diğer kurucu üyeleriyle birlikte Rock and Roll Onur Listesi'ne alındı. Paul Stanley'nin yeni grubu Soul Station'ın “Now And Then” albümü Cuma günü Universal tarafından yayınlandı.

Hangi kültürel anlayışla büyüdünüz?

Annem Berlin'de doğdu, babam bağımsız Polonya'nın ilk nesliydi. Çocukken Broadway yakınlarında Yahudi göçmenlerin yaşadığı bir mahallede yaşıyorduk. Avrupa'da insanlar sanatı daha çok hayatın bir parçası olarak görüyor. Daha çok bir dipnot gibi olduğu Amerika'da durum farklı. Müzelere gidersiniz, güzel sanatlara bakarsınız, tiyatroya gidersiniz, sanatı deneyimlersiniz düşüncesiyle büyüdüm. Bu benim kişiliğimin bir parçası.

Annesi Yahudiydi ve Almanya'dan Nazilerden kaçtı. Aile geçmişiniz sizi nasıl etkiledi?

Kollarına numara dövmesi olan insanlarla çevrili olarak büyüdüm. Bu, ait olduğumuz insan çevresiydi. Ama tabii ki Almanya'dan çıkamayan altı milyondan fazla kişi daha vardı; bu düşünce her zaman mevcuttu. Annem gururlu bir Almandı, gururlu bir Berlinliydi ve onu orada öldürmek istemeleri onu şaşkına çevirmişti.

Bundan sık sık bahsettiniz mi?

Evet. Ülkenizi sevdiğinizde onun birdenbire aleyhinize dönmesi çok kötü bir şey olsa gerek. Ailem şanslıydı, birinden ertesi gün tutuklanacaklarına dair bir ihbar aldılar. Birkaç eşyalarını toplayıp, evlerini ve arabalarını Berlin'de bırakıp 1935 yılının sonlarında Prag üzerinden trenle Amsterdam'a vardılar. Dört yıl sonra annem nihayet ABD'ye uçmak için vizeyi aldı.

Ve on iki yıl sonra sen doğdun. İlk defa burayı gezmeniz gerektiğinde Almanya ile ilgili çekinceleriniz var mıydı?

Evet, bende de vardı. Kesinlikle. Almanların ve Nazilerin ne yaptığını biliyordum. Ve benim için bu hayal edilemez, anlaşılmaz, tarif edilemeyecek kadar korkunç ve bir şekilde çılgıncaydı. Almanya'nın anlaşılır bir şekilde korku, ölüm ve kötülük yeri olarak görüldüğü bir evde büyüdüm. Bu önyargı değildi, gerçekti. Almanya'ya ilk geldiğimde içimde kötü hisler ve karın ağrılarından başka hiçbir şey yoktu. Kendimi çok rahatsız hissettim.

Ama bunu bir kenara bırakabildin mi?

Bunun gerçekleşmesi için birkaç ziyaret gerekti. Bugün şunu biliyorum: Almanya'da pek çok harika insan var. Ve elbette o döneme göre durum değişti. Ama dürüst olalım: Bir şeylerin yeniden mayalanmakta olduğu açık. Onlara neo-Nazi diyebilirsiniz ama neden onlara sadece Nazi demiyoruz? Onlar başka bir şey değil.

Bu sana uykusuz geceler yaşatıyor mu?

Çoktan. Yüzeyin altında Yahudi karşıtı bir akımın oluştuğunu bilecek kadar okudum. Belli ki hiçbir şey öğrenmemişler. Ve Alman hükümetini, bu tür fikirlerin daha fazla yayılmasından önce bunu daha başlangıç aşamasında kesmediği için sorguluyorum. Amerika'nın ırkçılıkla ilgili kendi sorunları var ama sen bana Almanya'yı sordun, ben de sevdiğim ve harika arkadaşlar edindiğim ülkeden bahsediyorum. Ancak yine de ırkçılık, antisemitizm ve Nasyonal Sosyalizmdeki yükselişin nasıl tolere edildiği ya da sadece gevşek bir şekilde cezalandırıldığı konusunda çok az bilgi sahibi olduğumu söylemeliyim. Umarım bu tür gelişmelerin yaşandığı her ülkeden kurtulabiliriz.