Désirée Nosbusch: “Bir kadın 40 yaşına geldiğinde saat onun aleyhine işlemeye başlar”

Leila

Global Mod
Global Mod
Şu anda 56 yaşında olan Désirée Nosbusch, kariyerine on iki yaşında Lüksemburg Radyosu'nda sunucu olarak başladı. Kısa bir süre sonra Berlin'deki Uluslararası Radyo Sergisinden ARD için Anke Engelke ile birlikte haber yaptı. Michael Völkel'in TV sunucuları sözlüğünde Nosbusch'un muhtemelen “Alman televizyonundaki ilk küstah genç sunucu” olduğu belirtiliyor. Bunu sinema ve televizyondaki film rolleri, sunumlar ve galalar izledi; burada yerli Lüksemburglu aynı zamanda özel bir yetenekten de yararlandı: altı dili akıcı bir şekilde konuşuyor.

Nosbusch yakın zamanda hit TV dizisi “Bad Banks”teki rolüyle heyecan yarattı; bu aynı zamanda onun için bir nevi geri dönüş oldu. Oyunculukta sıkıntılı bir dönemden geçmişti ve kendisini zorlayacak bir rol için yıllarca beklemişti; ta ki yönetmen Christian Schwochow, 2018'de onu buz gibi banka patronu Christelle Leblanc rolüne getirene kadar. “Birkaç yıldır oyunculuk söz konusu olduğunda farklı bir şey umduğumu açıkça itiraf ediyorum. O dönemde yapılan bir röportajda Nosbusch, Désirée'nin gerçekten ortadan kaybolabileceği bir rol dedi.

Umut gerçekleşti ancak oyuncu, sektörü ve standartlarıyla mücadele etmeye devam ediyor. 56 yaşındaki oyuncu Augsburger Allgemeine'e, film yapımcılarının yıllardır rolleri ödüllendirirken görünüşüyle çok sınırlı olduklarını hissettiğini söyledi. “Bu meslekte biz kadınlar genellikle görünüşe ve yaşa indirgeniyoruz ki bunu utanç verici buluyorum. Bir kadın 40 yaşına geldiğinde üretim ofislerinde saat onun aleyhine işlemeye başlar.”

Nosbusch, 80'lerin ortalarında bir fotoğraf çekiminde.İmago

Daha sonra onun artık bir sevgili ya da güzel bir eş olacak kadar taze olmadığı söylendi: “Filmlere baktığınızda 50 yaşındaki kadınları 35 yaşındakilerin canlandırdığını görüyorsunuz.” bu arada onun için değişti. Artık oynayabileceği başka karakterler ve roller var. Nosbusch, “Bunun beni bazı dışsallıklardan kurtardığını söyleyeceğim” dedi.

“Kötü Bankalar”daki rolünü kendisini bazı klişelerden kurtarma konusunda bir şans eseri olarak görüyor. Yatırım bankacısı Leblanc gibi bir karakteri oynama fırsatı büyük bir fırsattı: “O zamandan beri, görünüşle ilgili bu sorunun artık benim için sorulmadığını fark ettim. Ve bunun için inanılmaz derecede minnettarım.