Ben çalışan bir beşerim diyen Ceyhun Atıf Kansu’ya dair

celikci

New member
Şiirlerinin ana teması sevgi, aşk ve yeterlilik olan Ceyhun Atıf Kansu, Türk şiirinin değerli şairleri içinde yer alıyor. Verdiği yapıtlarla, yazdığı şiirlerle ismini ölümsüzler ortasına yazdırmıştır.

Şu satırlar onun;

Dostum tezgah, dostum tarla, dostum çarşı

Ben yeterli günlerin hamurunu yoğuran işçi.

Ben çalışan bir beşerim, işçi.

Şairin hayatına dair kimi notlar…

Ceyhun Atuf Kansu, 7 Aralık 1919’da İstanbul’un Bostancı’da doğdu. 1938’de Ankara Gazi Lisesi’ni bitirdi. Birinci şiiri 1938’de, lise öğrencisiyken arkadaşlarıyla çıkardığı Filiz mecmuasında yayınlandı.

Şiirlerinin temelinde sevgi, müsamaha, insanlık, bağımsızlık ve tabiat vardı. Çocuklara masallar, hikayeler yazdı. Ayrıyeten hekimlikle ilgili kitapları da vardı.

Doktorluk yaptı

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1944’te mezun oldu. Üniversite senelerında tabiat, çocuk ve yurt sevgisini işlediği birinci şiir kitaplarını yayımladı (Bir Çocuk Bahçesi’nde, Bağbozumu Sofrası). Uzun yıllar Turhal Şeker Fabrikası’nda doktorluk yaptı. 1959 yılında Ankara Şeker Fabrikası’nda doktorluğa başladı.

Adına ödül düzenleniyor

Önceleri halk şairi geleneğine bağlı şiirler yazan Kansu, daha sonrasında ise Yeni Şiir’i benimseyerek 1940 neslinin toplumcu şairlerine katıldı. 17 Mart 1978’de Ankara’da ortamızdan ayrıldı. 1986’dan beri her yıl Ceyhun Atuf Kansu’nun ailesi tarafınca “Ceyhun Atıf Kansu Şiir Ödülü” düzenleniyor.

İletişim için:

[email protected]