TBB, Boğaziçi davalarına tüzel takviye verecek

DeSouza

New member
Türkiye Barolar Birliği (TBB), Boğaziçi Üniversitesi’ndeki özerk eğitim protestolarına açılan davalara tüzel takviye verecek.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerini temsil eden heyet, bugün TBB Avukat Erinç Sağkan’ı ziyaret etti; Sağkan ve danışmanı Kasım Akbaş’la bir toplantı gerçekleştirdi.

Seçilerek vazifeye geldiğinde “Hukuksuzluğa karşı çıkan bir TBB bakılırsaceksiniz” diyen Sağkan’ı tebrik eden Boğaziçi Üniversitesi temsilcileri, Sağkan ve takımından Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin bir yılı aşkın müddettir devam eden hukuk çabasında kendilerine dayanak olmalarını istedi.

Toplantı, akademisyenlerin avukatı Fırat Kuyurtar’ın meslektaşlarını, Boğaziçi Üniversitesi’nde bir yılı aşkın bir müddetdir gerçekleşen hukuksuzluklar ve akademisyenlerin bu hukuksuzluklara karşı Danıştay nezdinde açtığı ondan fazla dava hakkında bilgilendirmesiyle sonlandı.

Davalarda dayanak istendi

Avukat Kuyurtar, Türkiye Barolar Birliği’nden üç temel hususta takviye istedi:

2- Hukuksuz ve altyapısız bir biçimde kurulan hukuk fakültesiyle hukuk eğitiminin düşürüldüğü durumu gündeme getirmek.

3- Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) kaldırılarak üniversitenin bilimsel, mali, idari ve istihdam özerkliğini sağlayacak biçimde yeni bir yükseköğretim kanunu hazırlanmasında TBB’nin öncü rol oynaması.

Sağkan, heyete dayanak kelamı verdi.

Ne olmuştu?

Boğaziçi Üniversitesi’ne 1 Ocak 2021’de Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan sonucuyla rektör olarak atanması daha sonrası ‘kayyım rektör’ eleştirileri yükselmiş, Boğaziçililerin protestoları biroldukca kente yayılmış; özerk eğitim için gerçekleştirilen hareketlerde 500’ün üzerinde öğrenci gözaltına alınmıştı. Erdoğan’ın sonucuyla atanan Bulu, bir daha Erdoğan’ın sonucuyla 15 Temmuz’da bakılırsavden alınmıştı.

Bulu’nun akabinde 19 akademisyenin rektör adaylığı için yarıştığı ‘güven oylamasında’ öğretim üyelerinden yüzde 95 oranında ret oyu alarak, rektör olması istenmeyen iki akademisyenden biri Prof. Dr. Mehmet Naci İnci bir daha Erdoğan’ın sonucuyla üniversiteye rektör olarak atanmıştı.