Prof. Dr. Naci Görür, Düzce’deki zelzelenin akabinde riskli bölgeyi deklare etti

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Bilim Akademisi üyesi jeolog Prof. Dr. Naci Görür, Düzce’de meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki sarsıntıya ait açıklama yaptı. Görür, bu zelzeleyle birlikte bölgedeki gücün büyük ölçüde boşaldığını söylemiş oldu. Görür’ün toplumsal medya hesabından Düzce’deki sarsıntıya ait yaptığı açıklama şöyleki:

“Arkadaşlar, geçmiş olsun. Zelzelesi Saat 04:30’dan beri takip ediyorum. ondan sonrasında bilgi vereceğim. Şu ana kadar malum şeyler oluyor. Biliyorsunuz zelzele olur olmaz medyaya çıkmama sonucum var. Sevgiyle

‘Deprem muhtemelen Gölyaka-Sarıdere içinde kırılmamış kd-gb uzanımlı kısımda oldu’

Sarıdere-Gölyaka/Düzce’de 6,0 sarsıntı oldu. 1999 sarsıntıları KAF’ın (Kuzey Anadolu Fayı) bu kesitini Bolu Tüneline kadar kırmıştı. Biz bu çizginin Bolu bölümünün de kırılmasını beklediğimize dair bir tweet atmıştık. Bugünkü zelzele muhtemelen Gölyaka-Sarıdere içinde kırılmamış KD-GB (kuzey doğu – güney batı) uzanımlı kısımda oldu.

‘Bugünkü sarsıntı ile bu yörede gücün büyük ölçüde boşaldığını düşünüyorum’

Arkadaşlar, Düzce’de olan bugünkü zelzele ile bu yörede gücün büyük ölçüde boşaldığını düşünüyorum. Lakin Bolu Dağı Tüneli ile Bolu güneyi içinde, KAF’a bağlanan çizgi çabucak hemen kırılmadığı için bu kesim riskli bölge olarak düşünülmelidir. Sevgiyle.”