İsmail Saymaz: Memleket Partisi çatırdıyor, Teğmen Çelebi istifa yolunda

DeSouza

New member
Gazeteci İsmail Saymaz, CHP’den ayrılan Muharrem İnce’nin kurduğu Memleket Partisi’nin kuruluşunun dokuzuncu ayı dolmadan çatırdadığını, arka arda ihraç ya da istifa haberleri geldiğini yazdı. Geçen ay partideki İzmir milletvekilliği bakılırsavinden ayrılan Mehmet Ali Çelebi‘nin de istifayı düşündüğünü tabir eden Saymaz, Çelebi’nin Memleket Partisi’ne ait tenkitlerini aktardı.

“İnce’nin tek adam idaresi kurduğu, WhatsApp’ta birtakım partililere hakaret ettiği, tweet atma yasağı koyduğu ileri sürülüyor. Partide bayanların taciz edildiği, bir kurucuya Kuyruklu Kürt’ denildiği savunuluyor. Kemalistlerin dışlandığı ve 10 Aralık’çıların partiyi ele geçirdiği tez ediliyor. İnce’nin Ekrem İmamoğlu ile pazarlık masasına oturduğu söyleniyor” diyen Saymaz, 9 ayın sonunda 82 kurucudan 27’sinin istifa ettiğine dikkati çekti.

Geçen ay partiden ayrılan Mehmet Ali Çelebi, istifayı düşündüğünü söylemiş oldu. Saymaz’a konuşan Çelebi, Memleket Partisi’ne ait tenkitlerini şu biçimde aktardı:

niye Twitter hesabınızdaki ‘Memleket Partisi’ ibaresini kaldırdınız?

Memleket Partisi idaresinden ayrıldım. Uzun müddettir partiyi izliyorum, değişiklik olacak mı diye. Israrlı ikazlarımız var.

Bu bir ültimatom sanırım.

O denli kıymetlendirilebilir.

İtirazlarınız neler?

Bizim hayalimizde farklı bir yapı kurmak vardı.

Ne üzere?

Bir kez ben değil, biz olmalıyız. esasen bütün siyasi partiler tek adam idaresinde. Farklı bir yapı kuralım, ona nazaran davranalım istedik.

Oldu mu?

Olmadı.

Ne yaşandı da olmadığı kararına vardınız?

Parti heyetlerinin işletilmemesi, ortak aklın devre dışı bırakılması. Genel liderin bir gece yatıp sabah kalkınca siyaset üretilmesi.

Öbür?

Kuruluş unsurlarımıza ve rotaya alışılmamış tavır ve telaffuzlar var. “Ne Cumhur ne Millet, tek yol Memleket” diye çıkmadık mı? Üçüncü yol partisi değil mi? “Seçime üç ay kala bakarız, asla Cumhur, tahminen Millet” diyerek, Millet İttifakı’na göz kırpmak olur mu?

Millet İttifakı’na göz kırpma var mı?

Var. Bunu yetkili kurallardan olağan olarak geçirebilirsin. Üyelere de parti içi referandumla sorabilirsin ancak kafana nazaran açıklama yapamazsın.

İmamoğlu tartışması nedir?

Çeşitli söylentiler çıktı görüşme var diye. Biz de duyuyoruz. İnce, “Cumhurbaşkanı adayı olacağım” diye yola çıktı. Artık “İmamoğlu aday olabilir. İstanbul’u ver, Türkiye’yi al” diyor. Bizimle alakası yok ki bu mevzunun.

Bu da İmamoğlu’na göz kırpmak o denli mi?

Göz kırpmak tabi ki. İmamoğlu’nu Twitter’da eleştiren üst seviye bir yöneticiyi Genel Başkanvekili Gaye Usluer arayıp “Kaldır o paylaşımı” diyor. Bu biçim şeyler olunca diyorsun ki irtibat var. CHP’yi eleştirmekle ilgili de emsal ihtarlar oldu. “İktidarı değil, yalnızca muhalefeti eleştiriyorsunuz” diye bir yaklaşım var. Gerektiğinde hepsini eleştirebilmelisin, bizim çıkış rotamız bu.

İnce, istediği oya mı erişemedi?

Kuruluş rotasında kararlı devam etmezsen erişemezsin. Erişemeyince ittifaka mecburî kalırsın. Güya ittifak yapalım diye partinin büyümesine pürüz olunuyor.

“Millet İttifakı’na girer, şu kadar milletvekilliği alırız” üzere bir niyet var mı?

Olabilir. bu biçimde bir durumda örgütleri ve şuraları aldatmış oluyorsun. Sen örgütlerini o denli kurmadın. örneğin Erzurum’da gelenlerin birden fazla AKP ve MHP tabanından. Bunlara bilgi vermeden o biçim bir şeye giremezsin. İlkesel olarak karşı çıktığım bu.

Siz CHP’de 10 Aralık Hareketi’ne karşı 29 Ekim Hareketi’ni kurup ayrılmıştınız. Bu sefer Memleket Partisi’nde 10 Aralık tartışması çıktı. Bu nedir?

Ben “10 Aralık Zihniyeti” dedim. Bu zihniyeti şu biçimde tanımlıyorum: bölücü, ayrılıkçı, rantçı. Memleket Partisi’nin üst noktasında tezkereye hayır diyen vardı. Ben kendisine “Evet de deseniz evet, hayır da deseniz evet diyeceğim” dedim. Ancak genel liderin son sonucu “Evet” oldu.

En epeyce ıstırap yaşadığımız husus şu: Disiplin evraklarının işletilmemesi. Partide iftira üreten ve yayanlar var. Bayanlara yönelik iftiralarla manevi şiddete sessiz kalınmamalı. Ayrımcılık yapanlar var. Vilayet lideri çıkıyor, kurucuya etnik ayrımcılık yapıyor. Kuruluş prensiplerine ters tavırdan bahsim, biri bu. Kuruluş unsurlarında, ayrımcılığa karşı olmak var. Lakin liderin bu biçimde diyor, sümenaltı ediyorsun. Olmaz.

Yalnız hareket ediyorsunuz, değil mi?

Şu an o denli.

En son ne vakit İnce ile görüştünüz?

4 Ocak’ta yüz yüze milletvekillerinin huzurunda görüştük.

Ne oldu?

Sonuç alamadım. Değişen birşey olmadı.

En son ne vakit telefonda görüştünüz?

Telefonla değil de MYK’da ve PM’de görüştük.

şahsi bağlantınız kalmadı.

Şu an yok.

İnce’nin partililere tweet atma ve sohbet odalarına girme yasağı koyduğu yanlışsız mu?

Gerçek, şahit olduk.

bu biçimde yasaklar olağan mıdır?

İşte, olağan olmadığı için… Türkiye’nin en demokratik tüzüğünü yazdık yazmasına da bir türlü uygulayamadık.

Pekala, neyi bekliyorsunuz?

Tahminen düzelme olur diye bekliyorum lakin pek ümitli değilim.

Memleket Partisi bir şahıs partisi mi?

O hale gelmiş durumda.

İstifayı düşünüyorsunuz sanırım.

O noktaya geldim maalesef.

CHP’ye dönmek üzere bir fikriniz var mı?

Yok. CHP’de değişen bir şey var mı ki?

Yazının tamamını okumak için .