İsmail Saymaz: Elektrik faturası mahkûmları da çarpıyor

DeSouza

New member
Halk TV muharriri İsmail Saymaz, İzmir 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nden aldığı bir mektupta, mahkûmların elektrik faturasından şikâyet ettiğini yazdı. Yazısında, cezaevlerinde aydınlatma hariç, başka elektrik kullanımları mahkumlarca karşılandığını hatırlatan Saymaz, “Son artırımlarla birlikte elektrik faturaları çok kabarırken, cezaevlerinin değerli olan ticarethane vasfında tarifelendirilmesi, mahkumları ödeyemeyecekleri borç yüküyle karşı karşıya bırakıyor” dedi.

Saymaz, kendisine gelen mektuptaki şu sözlere yer verdi:

“Sayın İsmail Saymaz, size bu mektubu yazmamın niçini, bize gelen fahiş fiyattaki elektrik faturalarıdır. Biz iki kardeş tıpkı cezaevindeyiz lakin ailelerimiz İstanbul Sultanbeyli’de ikamet ediyor. Maddi durumları âlâ olmadığı için nizamlı olarak ziyaretimize gelemiyorlar. Ben 2014 yılında cezaevine girdiğim vakit kızım 80 günlüktü. Artık üçüncü sınıfa gidiyor. Şimdiye kadar kızımla 24 saat lakin birbirimizi görmüşüz. Bunların hepsi maddi külfetlerden dolayı. Artık gelelim temel sıkıntıya.

Bize burada her ay tertipli olarak her odanın farklı başka elektrik faturası geliyor. Şimdiye kadar gelen faturaların şimdi her ay ünite fiyatı değişik geliyordu. Yapılan artırımlardan dolayı genelde uygun berbat ödüyorduk. Zira gelen faturalar mesken abonesi tarifesi üzerinden geliyordu. Ta ki eylül ayı faturasında ünitesi fiyatı, yani bir kilovatı 1,61 kuruş iken, ekimde bu fiyat 3, kasım ayında 4,15 lira olduğunu gördük. Ve bize söylenen, tarifelerin değiştiği, meskenden ticarethane tarifesine geçirildiği… ‘Bundan daha sonra bu hal olacak’ denildi. Sizden ricam bu mevzuya bir el altınız ve bize yardımcı olunuz. Size şimdiden teşekkür eder, selamlarımı gönderiyorum”

Duruma reaksiyon gösteren Saymaz, şunları kaydetti:

“Meğer elektrik dağıtım şirketleri, cezaevini ticarethane vasfına sokup hiç bir işi gücü olmayan, ailesinin gönderdiği paraya bakan tutukluları soyup soğana çeviriyormuş. İşledikleri suça karşılık cezaevine konarak, ‘fatura’ ödeyen mahkumlar bir de elektrik faturasıyla çarpılıyormuş. Elinizi vicdanınıza koyun. Ve karşılık verin. Cezaevleri ticarethane midir? Ne alır, ne satarlar? Bu, mahkumları söğüşletmek ve kar kapısı olarak görmek değil midir? Oldu olacak, elektrik faturasını ödeyemeyenleri baraj inşaatında çalışmaya yollayın.”

Yazının tamamını okumak için .