Fehmi Koru: ABD ve Avrupa’da fiyatlar 7 kat mı arttı? Ne biçim bir matematik hesabı bu?

DeSouza

New member
Fehmi Koru*

Bugün 22 Şubat 2022. Yazımın zirvesine her gün koyduğum takvim kodu bugüne özel bir ihtimam göstermem gerektiğini bana hatırlatmakta.

Takvim hatırlatma kodu bugünkü yazım için şu: 22222 (İkinci ayın 22’si, yıl 2022 demek bu).

Yazdım fakat bir defa daha yazmamda mahzur yok: fiyatların artıp hayat pahalılığının rekor seviyelere çıkmasına yol açan ekonomik ıstıraplarımızın had safhaya vardığı günümüzde, bu probleme tahlil bulması gerekenlerin, KDV’de yüzde 7 indirim yapmak ve mevduata kur garantisi vermek yerine denklemi yanlışsız yere kurması gerekir…

Maaş ve fiyatları enflasyon oranına bağlamakla işe başlayabilirler…

Geliri bir aydan başkasına enflasyon oranında artan -veya inen- vatandaşlar ömrün pahalanmasından olumsuz etkilenmezler…

Bugünün sorunu sabit gelirli insanların enflasyona ezdirilmesi zira.

Sistemli geliri bulunmayan işsizlere iş bulmak, temel gereksinim unsurlarını işi ve nizamlı geliri bulunmayanların kapısına kadar götürmek de gereklidir.

Vatandaşların iktisada itimat duyacakları güne kadar, elektrik, doğalgaz, su faturalarından muaf tutulmaları da düşünülebilir.

KDV indirimi, kur garantili mevduat işe yaramıyor.

Problem, vatandaşların gelirini artırarak -bu ortada para basmadan, üretime tartı vererek- enflasyonla gayret etmekte.

Nerede kusur yapılıyor?

Üzerinde gece-gündüz baş yorduğum bu soruya, iktidar cephesinin ana partisi yöneticilerinden birinin önemli ciddi gündeme taşıdığı, ülkemizi öteki ülkelerle mukayese ederken kullanılan bir hesap, kısmen de olsa yanıt sağlamış oldu.

AK Parti genel lideri da olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sıkça ve kimilerinin isimlerini de anarak, Batı ülkelerinden ülkemizin epeyce daha düzgün durumda olduğunu yinelıyor ya, iktidarın bir diğer değerli kişiselyeti de, o teze örnek olacak bir hesabı kamuoyu önünde yaptı.

Hesaba nazaran, bizde son ayın enflasyon oranı olan yüzde 48.96, ABD’nin yüzde 7, Avrupa Birliği ülkelerinin yüzde 6.5 olan enflasyon oranlarına nazaran epey daha düzgün imiş…

Enflasyonu daha evvel yüzde 1 olan ABD’de oran yüzde 7’ye çıkınca fiyatlar 7 kat artmış oluyormuş…

AB ülkelerinde de 6,5 kat…

Bizde ise enflasyonun yüzde 25’ten yüzde 50’ye çıkması meblağları yalnızca bir misli artırmaktaymış…

Herbiçimde bu hesabı işitince durumumuza dua etmemiz bekleniyor.

Yüzde 1 olan enflasyon oranı yüzde 7’ye çıktığında meblağların 7 kat arttığı bir matematik hesabı kararı. Lakin bu bizim bildiğimiz matematik ile ilgili bir çıkarım değil. Değil, zira matematik bu denklemi farklı pahalandırıyor.

Fiyatlar, enflasyonu yüzde 1’den yüzde 7’ye çıkan ülkede 7 kat artmıyor; örneğin fiyatı 100 dolar olan bir malın yeni fiyatı 107 dolar oluyor.

Hepsi bu kadar.

Buna karşılık, bizde 100 TL olan malın fiyatı enflasyon yüzde 20 olduğunda 120 TL, daha sonraki ayda enflasyon yüzde 50’ye çıktığında da 180 TL oluyor.

İflahı kesiliyor vatandaşın.

Maaşlar ve fiyatlar fiyatlarla yarışamıyor ülkemizde.

Yüzde 7 enflasyonun karar sürdüğü ABD ile ortalama enflasyonu yüzde 6,5 olan Avrupa ülkelerinde fiyatlarda o kadar bir artış bile insanları reaksiyonlara, idareleri de acil aksiyon planlarıyla iktisadın ateşini alma uğraşlarına sürüklüyor.

Batılı başşehirler şimdilerde protesto şovlarıyla çalkalanıyor.

“Merak etmeyin, bu can sıkıcı günler geçecek” umutlandıran iletisini veren ‘Geççek’ müziğine bile tahammül edilemiyor bizde.

Şairler haykırmaz, sanatkarlar susarsa…

“Bırak beni haykırayım / Susarsam sen matem et // Unutma ki, şairleri haykırmayan bir millet / Sevenleri toprak olmuş öksüz çocuk üzeredir.”

Eğitim hayatımızın her devrinde, ilkokuldan başlayarak, Mehmet Emin Yurdakul’un ortasında üstteki mısraların geçtiği ‘Bırak beni haykırayım’ şiirini, döne döne okumuştuk.

İlkokul yıllarım Demokrat Parti periyoduna denk geliyor. daha sonrasında askeri periyotlar, Adalet Partili, CHP’li hükümetler geldi geçti. Hepsinde o şiir ders kitaplarında yer aldı.

Galiba birinci defa günümüzde sanatkarların kendilerini bir hudut ortasında tutulduklarını hissetmeleri isteniyor.

Şairler haykırmasın, müzikçiler yanlış yerlere çekilebilecek müzik kelamlarını seslendirmesin, toplumsal medya kullanıcıları ulu orta görüşler açıklamasın.

Yanlış hesaplar yapan olduğunda itiraz da edilemesin olağan olarak.

bu biçimde mi dilek ediliyor?

halbuki ilkokul çocukları bile yüzde 7 ile 7 kat artış içinde bir münasebet olmayacağını biliyor.

İlkokul çocukları bile, Mehmet Emin Yurdakul’un şiiri artık müfredatta yer almasa dahi, sanatkarlara hudut çizilmesinin yanlışlığını fark edebiliyor.

Günümüzde ekranlara ve gazete sayfalarına yansıyan görüşlere baktığımda, bugünkünden epeyce daha ilkel kaidelerde geçen devirler ile süratle gelişen teknolojinin sağladığı imkanlarla her insanın her bilgiye çarçabuk erişebildiği günümüz içindeki bir vakit diliminde eğitim alanlarda bilgi eksikliğini teşhis edebiliyorum.

Kolaylıkla 10 parmakla yapılabilecek hesaplarda dahi yanlıştan kurtulunamıyor.

Özgürlükler kısıtlandığında, bunun bile tek başına iktisatta makûs gidişi tetikleyebileceği görülmeyebiliyor.

Yanlış hesabı yapan parti yetkilisine itiraz edip matematiksel gerçeği hatırlatan biri, kendisine abaküs gönderme niyetinden kelam ediyordu.

Keşke kelamını tutup abaküsü gönderse.

*Bu yazı fehmikoru.com adresinden alınmıştır.