Dipti Tait’den yeni bakış açısı: Gidenin Akabinde Sağlıklı Yas Tutma Terapisi

celikci

New member
Yas hayatımızı nasıl tesirler? Yasla yaşamayı nasıl öğrenebiliriz? Olması gerektiği üzere yas tutmamak ne kadar ziyanlı olabilir? Yas korkusunu atlatmayı öğrenebilirsek, kaybetme ve nihayetinde mevt korkusunu da yenebilir miyiz?

Bu kitabı okuduktan daha sonra kayba olan bakışınızı değiştireceksiniz. Onu ‘yas’ olarak etiketleyecek ve ona hak ettiği saygıyı göstereceksiniz.

Değişime ayak uydurduğunuz, kendinizi huzursuz, tahminen de hüzünlü hissettiğiniz ve devam edebilmek için içinizde derinlere inmeniz gerektiği anlarda bilin ki yas tutuyorsunuz.

Kayıpların yarattığı boşluk

Kayıpların yarattığı boşluğu ve yaşanan kayıpların akabinde hayatta kalan olmanın ne kadar güç olduğunu hepimiz biliriz.

Peki, kaybın yarattığı boşluğu doldurmak için yeni bir güç, sevinç ve umut bulabilmenin formlarını de öğrenmek ister misiniz?

Bitişler, vedalar…

Bitişleri, vedaları evvelde bilseydiniz, bu onlarla ilgili daha yeterli hissedeceğiniz manasına mı gelirdi? Yoksa ömrünüzü epeyce diğer mı yaşardınız?

Değişime ayak uydurduğunuz, kendinizi huzursuz, tahminen de hüzünlü hissettiğiniz ve devam edebilmek için içinizde derinlere inmeniz gerektiği anlarda bilin ki yas tutuyorsunuz.

Sayfa: 264

Bitiş çizgisini görmek

Paradoks şudur ki yas tutmadan, asla bitiş çizgisini nazaranmezsiniz. Olanları bütünüyle kabullenmek, gidenin yarattığı boşlukta, yeni imkânları görme hamasetini ve gücünü bulmanızı sağlar.

Yas tutmak kayıp hissiyle başlasa da bir değişimden de kaynaklanabilir. İşinizi değiştirmek, taşınmak, arkadaşlarınızdan ayrılmak, hastalıklar, işsizlik… Kayıp hissinin peşinden denetim kaybı gelir.

Dipti Tait

Sağlıklı yas tutma süreci

Kontrol kaybı hissettiğinizde depresyon, dert bozukluğu ve fizikî hastalıklar kendini gösterir. Bu şaşırtan derecede canlandırıcı kitapta, ünlü yas terapisti Dipti Tait, kendi profesyonel ve şahsi tecrübelerinden, danışanlarının öykülerinden ve hislerin arkasındaki sinirbilimden yararlanarak yas tutmanın keşfedilmeyen gücünü ortaya koyuyor. Sağlıklı yas tutma sürecinin kuvvetli bir benlik yaratmak için nasıl yönetileceğini ve sizi nasıl dönüştüreceğini adım adım izliyor.