Sanatkarlardan Seyahat sonucuna reaksiyon

Leila

Global Mod
Global Mod
Gezi Davası’nda çıkan karara sanatkarlar reaksiyon gösterdi. Oyuncu, müzikçi ve müellifler, Osman Kavala ve hakkında tutuklama sonucu çıkanlara takviye bildirisi attı.

Gezi Davası’nda tutuklu Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet, Mücella Yapan dahil 7 sanığa ise 18 yıl mahpus cezası veridi. Karar biroldukca kısımdan reaksiyon çekerken sanatkarlar da toplumsal medyadan paylaşım yaptı.

Müzisyen Zülfü Livaneli “Düştüm bir ormana yol muhakkak değil. Yatarım yatarım yıl aşikâr değil Dehşet ortasındayım. #OsmanKavala” dedi.

Yazar Ece Temelkuran “Sinan Cemgil’in babasının oğlunun ölüsünün başında köylülere dediğini hatırlayın, ‘Sizin güzelliğiniz için öldü oğlum.’ Bizim yeterliliğimiz için yatacaklar zindanda. Bu da hepimize kaygı olsun! #GeziyiSavunuyoruz” açıklamasını yaptı.

Oyuncu İstek Kocaoğlu, Mücella Yapıcı’nın fotoğrafını paylaşarak kalp ve çiçek emojisi kullandı.

Komedyen Cem Yılmaz, Twitter hesabından şunları yazdı: “Gezi Parkı’na hiç gitmediğim biçimde o günlerden bugüne ‘En başta sensin, sen. Seni gidi Gezici’ diye saldırıldığından yola çıkarak bu mevzunun ne kadar ciddiyetsiz olduğunu ve bir o kadar önemli olduğunu anlıyorum. Kim olduğuna bakıyorlar ne yaptığına değil.”

Oyuncu Levent Üzümcü Gezi’den fotoğraf paylaşarak, “Kalanlara selam olsun, bu da faşistlere keder olsun” dedi.

Oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan Osman Kavala etiketini kullanarak “Müsamere bitti. Bugün de utandık elhamdülillah” diye belirtti.

Oyuncu Zeynep Beşerler, “İçimde dillendiremediğim bir öfke var” tabirini kullandı.

Oyuncu Hasibe Eren “Haksızlığa, adalete karşıyız. Gezi’yi savunuyoruz” diye yazdı.

Mor ve Ötesi kümesinin solisti Harun Tekin de “Dünyanın bir ucunda aralıksız çalışırken bir uçaktan iniyorsun ve sevdiğin herkesi mahveden, akla mantığa sığmayan bir haberle dünya cehennem. Yazılacak, yapılacak epeyce şey var lakin bilk evvel çabucak Mücella ablaya bir mektup yazmaya başladım ve güneş balçıkla sıvanmaz” diye paylaşım yaptı.